kategoria: Na Sygnale
1 lipiec 2024

Kary za wejście na pas drogi granicznej z Rosją

zdjęcie: Kary za wejście na pas drogi granicznej z Rosją / v12393955
v12393955
W miniony weekend Straż Graniczna ukarała Hiszpanów, Niemców i Polaków za wejście na pas drogi granicznej z Rosją. W tym roku notowanych jest rekordowo dużo takich naruszeń prawa na polsko-rosyjskiej granicy, bo straż dzięki zaporze elektronicznej widzi każde wejście na to terytorium.
REKLAMA

Rzecznik prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz poinformowała PAP, że w miniony weekend na niedozwolony teren przy granicy z Rosją weszło czterech Hiszpanów, czterech Polaków i dwoje Niemców.

"Hiszpanie mimo widocznych oznaczeń granicy państwa weszli na pas drogi granicznej i urządzili sobie sesję fotograficzną. Dodatkowo kierowca samochodu osobowego marki "Kia" mimo zakazu wjechał do lasu. Hiszpanie za złamanie przepisów zapłacili mandaty w wysokości 2,5 tys. zł łącznie" – podała mjr Aleksandrowicz.

Polacy zostali złapani w okolicach Gołdapi. "Mieszkaniec powiatu kaliskiego i powiatu kościerskiego z ciekawości weszli na pas drogi granicznej, by z bliska zobaczyć zewnętrzną granicę UE. Za swoją ciekawość zapłacili mandaty w wysokości po 100 zł każdy. Dodatkowo jeden z mężczyzn otrzymał 100 zł mandatu karnego za robienie zdjęć stronie sąsiedniej" – podała rzecznik.

W okolicach Węgorzewa na pas drogi granicznej wjechały w identycznym celu kolejne dwie osoby. Niemcy, kobieta i mężczyzna, weszli na pas drogi granicznej w okolicach Dubeninek.

W tym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zanotowali rekordowo dużo, bo już blisko 90 osób, które weszły na pas drogi granicznej. Turyści z ciekawości łamią przepisy, bo z bliska chcą zobaczyć granicę polsko-rosyjską lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Turystom wydaje się, że ich pobyt w niedozwolonym miejscu trwa chwilkę i że ujdzie im to bezkarnie.

Mjr Aleksandrowicz przypomniała, że polsko-rosyjska granica na całej lądowej długości od kilku miesięcy jest chroniona zaporą elektroniczną.

"Dzięki perymetrii mamy stuprocentową pewność, że doszło do wejścia na pas drogi granicznej, bo widzimy to na kamerach SG. Określamy dokładną lokalizację takiej osoby i od razu wysyłamy tam patrol z odpowiedniej placówki SG" – powiedziała.

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG prowadzą akcję informacyjną w miejscowościach w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej, które są często odwiedzane przez turystów. Przekazują plakaty właścicielom pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych, żeby wczasowicze mieli świadomość obowiązujących przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej.

"Za wejście na pas drogi granicznej sprawca może zapłacić mandat karny w wysokości do 500 zł. Za fotografowanie strony sąsiedniej również grozi mandat do 500 zł" – przypomina Straż Graniczna. (PAP)

jwo/ mbo/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mrągowo
25°C
wschód słońca: 04:20
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mrągowie

kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
Mrągowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-21 20:00
miejsce
Amfiteatr, Mrągowo, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
Mrągowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 20:00
miejsce
Amfiteatr, Mrągowo, ul....
wstęp biletowany