kategoria: Kultura / Sztuka
1 lipiec 2024

W Łodzi rozpoczyna się Letnia Akademia Jazzu

zdjęcie: W Łodzi rozpoczyna się Letnia Akademia Jazzu / v9274606
v9274606
Letnia Akademia Jazzu rozpoczyna się w tym tygodniu w Łodzi. Od 4 lipca do 29 sierpnia w Klubie "Wytwórnia" będzie można posłuchać wirtuozów jazzu z Polski i ze świata. W programie m.in. Wodecki, Morricone i Jan Ptaszyn Wróblewski z partytur z 1968 r. odnalezionych w archiwach Polskiego Radia.
REKLAMA

Letnia Akademia Jazzu w Łodzi odbywa się w tym roku po raz 17. Tego lata tradycyjną serię koncertów otworzy 4 lipca (czwartek) francuski zespół "Umlaut Big Band". 14-osobowa orkiestra pod batutą Pierre-Antoine’a Badaroux zagra swingujący jazz z lat 20., 30. i 40., wydobywając na światło dziennie zapomniany repertuar kompozytorów jazzowych z XX wieku.

Program koncertu ma tytuł „Mary’s Idea”, a muzycy oddadzą nim hołd dla Mary Lou Williams – wybitnej pianistki i kompozytorki, jednej z pierwszych kobiet jazzu.

W czwartek, 11 lipca na scenie pojawi się Tercet Kamili Drabek w składzie: Kamila Drabek, Marcin Konieczkowicz, Kacper Kaźmierski oraz, w drugiej części wieczoru - Marcin Masecki z projektem „Boleros y mas”, czyli bolera meksykańskie, walce wenezuelskie, chory brazylijskie i tanga argentyńskie.

14 lipca, 4 i 11 sierpnia zaplanowano jazzowe koncerty familijne. W lipcu dla najmłodszych i ich rodziców wystąpi zespół Czereśnie, 11 sierpnia będą to Kaja i Janusz Prusinowscy z programem „Kołysała Mama Smoka”, a 11 sierpnia zespół Piff Paw wystąpi z programem „Dżdżownica na karuzeli”.

1 sierpnia muzyczną ucztę w łódzkiej "Wytwórni" zapewią Maniucha i Ksawery (duet tworzony przez Maniuchę Bikont i Ksawerego Wójcińskiego) z programem łączącym jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia oraz "Mitch & Mitch", (zespół współpracował ze Zbigniewem Wodeckim) z jazzowymi aranżacjami muzyki Ennio Morricone z okresu 1969-1971.

Wyjątkowo zapowiada się koncert 8 sierpnia. "Wodecki Twist" to utwory Zbigniewa Wodeckiego w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Z zespołem pod kierownictwem muzycznym Tomasza Szymusia w Łodzi wystąpią Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, Alicja Majewska, Wiktor Dyduła i Wiktor Waligóra.

Na finał (29 sierpnia) jazzowego lata w Łodzi, 20-osobowa orkiestra pod batutą Nikoli Kołodziejczyka przypomni legendarny zespół Jana Ptaszyna Wróblewskiego z 1968 roku. Na program koncertu złożą się kompozycje, które w większości nigdy nie zostały wydane, a muzycy zagrają je z oryginalnych partytur wydobytych z archiwum Polskiego Radia.

Koncert inauguracyjny (4 lipca) zaczyna się w "Wytwórni" przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi o godz. 18. Pozostałe występy Letniej Akademii Jazzu zaplanowano na godz. 19, a koncerty familijne na godz. 16. Szczegółowy program i repertuar jest dostępny na stronie internetowej i Facebooku "Klubu Wytwórnia". (PAP)

autor: Marek Juśkiewicz

jus/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mrągowo
25°C
wschód słońca: 04:20
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mrągowie

kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
Mrągowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-21 20:00
miejsce
Amfiteatr, Mrągowo, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
Mrągowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 20:00
miejsce
Amfiteatr, Mrągowo, ul....
wstęp biletowany